Jak działa tokilizumab?

Tokilizumab jest lekiem immunosupresyjnym należącym do kategorii inhibitorów interleukin, a jego kod ATC to L04AC07. Jego główne zastosowanie polega na hamowaniu przekazywania sygnału szlakiem pośredniczonym przez receptory IL-6. Wiedza na temat mechanizmu działania i farmakokinetyki tokilizumabu jest istotna dla zrozumienia, jak ten lek wpływa na organizm i jak jest przez niego metabolizowany.

Mechanizm działania tokilizumabu

Tokilizumab działa poprzez specyficzne wiązanie się z receptorami IL-6, zarówno rozpuszczalnymi jak i związanymi z błonami komórkowymi. Przekazuje sygnał przekazywany przez sIL-6R i mIL-6R. IL-6 jest prozapalną cytokiną plejotropową, która jest produkowana przez różne komórki, takie jak limfocyty T i B, monocyty i fibroblasty. IL-6 bierze udział w różnych procesach fizjologicznych, takich jak aktywacja limfocytów T, indukcja wydzielania immunoglobulin oraz wytwarzanie białek ostrej fazy w wątrobie i stymulacja hematopoezy. IL-6 ma też kluczową rolę w patogenezie różnych chorób, w tym chorób zapalnych, osteoporozy i nowotworów.

Farmakokinetyka tokilizumabu

Tokilizumab charakteryzuje nieliniowa eliminacja, będąca połączeniem klirensu liniowego i eliminacji. Stężenie tokilizumabu w surowicy wpływa na całkowity klirens, a co za tym idzie, na okres półtrwania tego leku. Analizy farmakokinetyki populacyjnej nie wykazały związku pomiędzy klirensem pozornym a obecnością przeciwciał przeciwlekowych.
Tokilizumab podlega dwufazowej eliminacji z krążenia po podaniu dożylnym. Całkowity klirens tokilizumabu zależy od stężenia i jest sumą klirensów liniowego i nieliniowego. Klirens liniowy oceniano jako jeden z parametrów analizy farmakokinetyki populacyjnej, a jego wartość wyniosła 9,5 mL/h. Okres półtrwania (t1/2) tokilizumabu jest zależny od stężenia. W stanie równowagi, w przypadku dawki 8 mg/kg mc., podawanej co 4 tygodnie, efektywny t1/2 ulega zmniejszeniu wraz z malejącymi stężeniami podczas przerwy pomiędzy kolejnymi podaniami leku i wynosi od 18 do 6 dni.

Stosowanie podskórne

W przypadku podskórnego podawania tokilizumabu, czas do osiągnięcia maksymalnego stężenia leku we krwi (tmax) wynosił 2,8 dnia. Biodostępność w przypadku postaci leku podawanej podskórnie wyniosła 79%. Eliminacja dla stanu równowagi, w przypadku podawania podskórnego, zależny od stężenia jawny okres półtrwania t1/2 wynosi do 12 dni dla dawki 162 mg podawanej co tydzień i 5 dni dla dawki 162 mg podawanej co drugi tydzień pacjentom z RZS.

Podsumowanie

Tokilizumab jest ważnym lekiem immunosupresyjnym, który działa, wiążąc się z receptorami IL-6 i hamując ich sygnał. Jego farmakokinetyka, w tym nieliniowa eliminacja i zależność od stężenia klirensu, jest kluczowa dla zrozumienia, jak jest metabolizowany i jak długo działa w organizmie. Pacjenci, którzy otrzymują tokilizumab dożylnie lub podskórnie, mogą oczekiwać różnych profili farmakokinetycznych, które mogą wpływać na dawkowanie i skuteczność leczenia.

Bibliografia

https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/roactemra-epar-product-information_pl.pdf

Zobacz też:

ustekinumab.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej